Gestacijski dijabetes

Prvo na šta će ginekolog posunjati ako na uz primeti višak plodove vode ili da je plod nešto veći nego što bi u toj nedelji trebalo da bude, jeste gestacijski dijabetes. Verovatno će vas odmah poslati da radite ogt test, test opterećenja glukozom. Zvuči možda strašno, ali nije. Mada to ne znači da ne treba ozbiljno shvatiti jer gestacijski dijabetes može da dovede do određenih komplikacija opasnih i po bebu i po mamu.
Gestacijski dijabetes se javlja u trudnoći, obično u drugoj polovini i to ne znači da ćete ga imati i posle trudnoće, mada su žene kod kojih se on pojavio u većem riziku od pojave dijabetesa tipa 2 kasnije u životu. Zbog čega je opasan? Može da dovede do prekomerne težine bebe, što otežava i sam porođaj, može da dovede do obilnih krvarenja na porođaju I još nekih negativnih pojava.
Kao što nisam znala za većinu stvari koje se dešavaju u trudnoći, jer se baš i nisam raspitivala, tako nisam znala mnogo ni o dijabetesu. Nije da nisam čula, ali ne mnogo više od toga. Pošto mi je doktorka ustanovila višak plodove vode, poslala me je odmah da radim test sa 100 g glukoze. Test se sastoji u tome što se dođe u bolnicu ujutru oko 7, a da se pre toga ništa ne jede i ne pije. Odmah uzmu krv da izmere nivo šećera u krvi, a zatim se popije 100 g šećera rastvorenog u vodi. Onda se sedi i čeka da prođe sat vremena da se ponovo uzme krv da se opet meri šećer. I tako još 2 puta… Posle prvih sat vremena nivo šećera će sigurno biti viši ali ne bi trebalo da bude preko 11. Posle bi trebalo da počne da pada. Meni su u prvoj trudnoći bili najlošiji rezultati. Mada sam tad najmanje vodila računa šta jedem. Pošto mi je ustanovljen gestacijski dijabetes odmah me je moja doktorka ginekolog poslala u dnevnu bolnicu za rizične trudnoće. Moram da napomenem dasam na preglede odlazila u bolnicu “narodni front”, a kod njih postoji ta dnevna bolnica, kako je u drugim ustanovama ne znam.Dnevna bolnica za rizične trudnoće, je odlična stvar. Dođe se ujutru oko 7, tad uzmu krv za analize koje smatraju da treba da se odrade, dakle ne samo šećer, urin se donese za analizu, ali I za urinokulturu. Tu se provede vreme do oko 17 sati kada se poslednji put vadi krv. U međuvremenu se još 2 puta vadi krv da se izmeri visina šećera. osim toga radi se ultra zvuk, ide se na pregled kod ginekologa, ako treba ide se kod interniste, uzimaju se brisevi… Dakle sve za šta bi se inače izgubilo puno više vremena, tu se uradi za to vreme. Uglavnom nije poželjno jesti nešto osim hrane koju oni daju, a obroci su sasvim fini, doručak, ručak, užina… Sledećeg dana se dobije otpusna lista sa svim rezultatima.
Osim uputa u dnevnu bolnicu, dobije se I dijeta. Dobije se plan ishrane. U prvoj trudnoći sam se striktno pridržavala toga. Odmah sam potpuno izbacila šećer, tad sam I počela da pijem kafu bez šećera I pijem je I sad tako. Tokom cele trudnoće nisam uopšte jela belo brašno ni u kom obliku. Sama sam sebi pravila hleb od ražanog, ovsenog ili nekog drugog brašna. Više sam jela kuvano nego spremljeno na neki drugi način.Osim što je to bilo neophodno zbog dijabetesa, to mi je I prijalo. Posle mesec dana sam izmerila da imam 2 kilograma manje, a stomak me uopšte nije mučio. Tako das am celu tu prvu trudnoću tako lepo izgurala.
U druge dve je već bilo malo drugačije. U drugoj je ranije ustanovljen, a ja se nisam baš toliko pridržavala I nisam mogla da uopšte ne jedem slatko I testa. Ta trudnoća je I sama po sebi bila malo komplikovanija, ali ne znam da li je to imalo veze. U trćoj čak nisam ni išla u dnevnu bolnicu jer ogt test nisam radila u “frontu “ nego na vma, tamo je bio sa 75 g glukoze I rezultati nisu bili toliko loši, tako da mi je ginekolog kod koga sam tu išla rekao samo da povedem računa o ishrani I to je bilo to.
Kao I kod svakog dijabetesa, osim zdrave ishrane, jako je bitno I kretanje. Ako dođete u situaciju da imate dijabetes, potrudite se da se više krećete, mada je to u trudnoći I inače preporučljivo.
Najbitnije je da budemo svesni da sami možemo mnogo da uradimo I da to radimo za svoje dobro I za dobro svoje bebe koju nosimo u sebi. Bitno je da je sve to prolazno I rešivo.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *